Modedesign i 3D gav drömjobb på Massive Entertainment

Studier i digital modedesign banade väg för drömjobbet. För ett år sedan vann Marie Isacsson ett arbetsstipendium som utlystes av Massive Entertainment och Ung Svensk Form. Det blev språngbrädan in för en anställning som Concept Artist hos det stora spelföretaget i Malmö.

Marie Isacsson är 33 år och kommer ursprungligen från Kristianstad. Sedan ett år tillbaka bor hon i Malmö och arbetar på det svenska spelutvecklingsföretaget Massive Entertainment – A Ubisoft Studio som lockar unga talanger från hela världen och som prisats internationellt för sina videospel.

– Som Concept Artist arbetar jag med koncept och tar fram idéer för hur stilen och utseendet på innehållet i ett spel ska se ut. Jag är den första som skissar upp miljöer, spelkaraktärer, props eller outfits och kläder till spelkaraktärerna.

Marie har tidigare studerat modedesign på Beckmans Designhögskola i Stockholm och på Royal College of Art i London. Där lärde hon sig både grundläggande mönsterkonstruktion och sömnad. Ett intresse som bara växt i takt med att designkunskaperna avancerat.

Hur startade ditt intresse för digital design och CLO3D?

– Det startade i samband med mitt examensarbete på Beckmans då jag ville implementera mode i onlinespel. Jag sökte efter nya kontexter och plattformar för mode att verka på och jag såg en stor potential i digitala världar. Jag fascinerades av kopplingen mellan fysisk och digital identitet och hur datorspel ger oss möjligheten att umgås i virtuella världar. Men också att bli och vara vem vi vill, när vi vill det. I London fortsatte jag sedan att utforska digitalt mode i olika former, alltifrån bärbar tech, 3D-modellering till augmented reality.

Fler nyheter

Bilder från skolan